Од височините

Видео од брзинското искачување на Матерхорн на Александар Кирковски...

Видео од брзинското искачување на Матерхорн на Александар Кирковски

На 27 јуни нашиот планинар Александар Кирковски направи соло брзинско искачување на најатрактивниот врв на Алпите, Матерхорн висок 4478 мнв....

Почина Георги Петков при обид на искачување на Монт Еверест...

Почина Георги Петков при обид на искачување на Монт Еверест

Нашиот планинар Георги Петков почина од срцев удар на Хималаите, при обид да се искачи на највисокиот врв на светот Монт Еверест. ...

Исчезна алпинистот Бојан Петров

Исчезна алпинистот Бојан Петров

Веќе неколку дена е исчезнат бугарскиот алпинист Бојан Петров, објави неговата сопруга Радослава Ненова на Фејсбук. ...

Достигнувања

Мартина Николовска и Мите Ташев со велосипеди од Белград до Хамбург...

Мартина Николовска и Мите Ташев со велосипеди од Белград до Хамбург

Битолчанката Мартина Николовска и кавадарчанецот Мите Ташев за 11 дена поминаа вкупно 1924 километри по велосипедската траса „Виа Централа“ ...

Кирковски на Алпите со три брзински рекорди во една недела...

Кирковски на Алпите со три брзински рекорди во една недела

Во последниве неколку години планинското трчање во Македонија зазема поголем замав. Оваа дисциплина побарува солидна физичка, но и психичка ...

Рекордите на Еверест

Рекордите на Еверест

Највисоката точка на планетата е природно поврзана и со многу врвни постигнувања. Сите знаеме дека првите кои се искачиле на Еверест се ново...

Совети

Зошто да одбереме шатор отколку хотел?

Зошто да одбереме шатор отколку хотел?

Планирате следно патување, подготвивте маршрута, ги одбравте местата кои што сакате да ги видите и... секогаш стигнувате до сместувањето. Тр...

5 практични работи за секој планинар

5 практични работи за секој планинар

Планинарите се практични луѓе. Секако дека се - на кој би му дале да носи непотребни работи на грбот или во раце? Но, овие пет корисни и заб...

Како да одберете чевли за на планина?

Како да одберете чевли за на планина?

Чевлите се основен дел од планинарската опрема. Или подобро речено основен дел од опремата за секој кој тргнува на излет во планина. Основна...

Места за посета

Хотел на Алјаска ви нуди прекрасен поглед

Хотел на Алјаска ви нуди прекрасен поглед

Хотелот „The Cheldon Chalet“ се наоѓа на околу 15 километри од еден од планинските светски врвови во Националниот парк „Денали“ на Алјаска. ...

Видео: Тајмлапс авантура низ Норвешка

Видео: Тајмлапс авантура низ Норвешка

Пејзажите и авантурите низ кои нè води ова тајмлапс видео се несомнено волшебни. Ова место со сигурност е местото на кое би сакале да одите ...

Видео: Искачување на Килиманџаро

Видео: Искачување на Килиманџаро

Со нејзините 5895 метри висина планината Килиманџаро е највисоката планина во Африка и е на листата на многумина кои се спремни за авантурис...

Разно

Засолништето „Солвеј“ - последната станица пред Матерхорн...

Засолништето „Солвеј“ - последната станица пред Матерхорн

Засолништето „Солвеј“ е сместено на североисточниот срт на швајцарскиот врв Матерхорн кој се наоѓа во близина на гратчето Цермат, во кантоно...

Борис Јаневски во неговиот street workout свет

Борис Јаневски во неговиот street workout свет

Борис Јаневски, покрај параглајдинг неколку години се занимава и со street workout, каде е и натпреварувач во овој спорт и води тренинзи на ...

Филмови во кои ќе ужива секој кој сака авантури, планини, качувања...

Филмови во кои ќе ужива секој кој сака авантури, планини, качувања

Кои филмови да ги гледате ако сакате авантура, планини, високогорство и качување? За вас одбравме 10-тина во кои веруваме дека доста ќе ужив...

Активности

Туринфо

Оди најгоре