Блог
11 Февруари 2018
Загина Калина Велевска, членка на планинарското друштво „Трансверзалец“ од Скопје, вчера по пад во бездна на планината Ниџе, на врвот Кајмакчалан, заедно со нејзиниот пријател А.М.
09 Февруари 2018
Ова видео е снимено во зимски услови во Исланд како дел од работилницата за фотографија на патувања. Како што се очекува, има некои неверојатни пејсажи по кои оваа земја станала толку добро позната.
07 Февруари 2018
Ова се најчестите, а сосема неоправдани причини поради кои луѓето седат дома, наместо да уживаат во природата и доброто дружење на планина:
07 Февруари 2018
Зимските планински искачувања можат да бидат многу забавни, авантуристички и со сигурност, многу убави. Планината во зима е доста привлечна, но може да крие и голем број опасности за оние кои не се претпазливи и внимателни.
06 Февруари 2018
Жената планинарка е посебно суштество - таа не може да остане незабележана. Таа има длабока поврзаност со природата, страст со кој се впушта во авантура, ентузијазам со кој приоѓа кон сè, и преовладува со адреналин. Сите овие карактеристики ја прават нејзината слика разновидна и привлекуваат внимание на сите околу неа.
05 Февруари 2018
Пред 141 годинa, односно 1877 година, Виенскиот војно-географски институт, преку своите карти, го прогласил шарпланинскиот врв Љуботен за највисок врв на Балканскиот полуостров. А дваесет години подоцна, тој исти институт ја исправил својата грешка и така му ја тргнал „славата“ за највисок врв на Балканскиот полуостров. Само таа грешка Виенскиот…
05 Февруари 2018
A. Избери планина на која сакаш да се искачиш: не обрнувај внимание што велат другите, како на пример „таа таму е поубава“, или „таа таму е полесна“. Ќе потрошиш многу енергија и ентузијазам за да ја постигнеш својата цел, така што ти си одговорен и би требало да бидеш сигурен…
01 Февруари 2018
Движењето во планина се разликува од движењето во низините или градското опкружување. Во моментот на планинарење постојат поголеми опасности од пад и повреди. За да ги сведеме тие опасности на миминум, битно е да се познаваат некои основни работи.
30 Јануари 2018
Со висина од 6194 метри над морето, Денали претставува голем предизвик за алпинистите и планинарите од цел свет.
30 Јануари 2018
На 28-ми јануари ненадејно почина Перо Атанасов на враќање од искачувањето на Титов врв, каде доживеал срцев удар кој бил кобен за него.
30 Јануари 2018
Фактот што не можете да одите не значи дека не можете да летате. Мет Томас е доказ за тоа. Тој е совршен пример за тоа дека силната волја има способност да се спротистави, па дури и на најсилните противници како телото, а резултатот е поубавиот живот од птичја перспектива.

Настани

Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Stani avtor

Последно од Блог

Facebook

Времето денес

Настани

Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Партнери


Социјални мрежи

Оди најгоре