БлогРазно
16 Мај 2018
Засолништето „Солвеј“ е сместено на североисточниот срт на швајцарскиот врв Матерхорн кој се наоѓа во близина на гратчето Цермат, во кантонот Вале во Швајцарија.
27 Април 2018
Борис Јаневски, покрај параглајдинг неколку години се занимава и со street workout, каде е и натпреварувач во овој спорт и води тренинзи на луѓе кои сакаат да тренираат.
17 Април 2018
Кои филмови да ги гледате ако сакате авантура, планини, високогорство и качување? За вас одбравме 10-тина во кои веруваме дека доста ќе уживате. Со напомена дека се трудевме тоа да бидат филмови кои се достапни на широката публика и дека немора да го пребарувате секое ќоше на интернетот за да…
29 Март 2018
Дали некогаш сте размислувале да купите карта во еден правец? Самата идеја за авантура без рок на траење изгледа многу возбудливо, но во реалноста тоа е малку поинаку.
19 Март 2018
Погледнете како Адам Стерн се искачува на варовничка карпа под вода и покрај стравот од висина.
23 Февруари 2018
Американскиот пар Роберт и Саманта Гарлоу од градот Јаким во Вашингтон одлучија да ја одгледаат својата деветмесечна ќерка во дом од 19 квадрати изграден за нешто повеќе од 23 илјади евра.
20 Февруари 2018
Можеби многу пати сте забележале дека има многу луѓе кои бараат начини да ги прошират екстремните спортови што ги практикуваат. Така голем дел од нив сигурно успеваат.
06 Февруари 2018
Жената планинарка е посебно суштество - таа не може да остане незабележана. Таа има длабока поврзаност со природата, страст со кој се впушта во авантура, ентузијазам со кој приоѓа кон сè, и преовладува со адреналин. Сите овие карактеристики ја прават нејзината слика разновидна и привлекуваат внимание на сите околу неа.
05 Февруари 2018
A. Избери планина на која сакаш да се искачиш: не обрнувај внимание што велат другите, како на пример „таа таму е поубава“, или „таа таму е полесна“. Ќе потрошиш многу енергија и ентузијазам за да ја постигнеш својата цел, така што ти си одговорен и би требало да бидеш сигурен…
24 Јануари 2018
Нуркањето е еден спорт кој претставува екстремен туризам.
23 Јануари 2018
„Качи се на планина и слушни што ќе ти рече“. Планините во нас можат да побудат силни чувства, кои пред стотина години ги откри Џон Мјур. Нивната величенственост во нас предизвикува голема восхит, нивната природа не опејува, а мирот не опушта. Секоја година милиони луѓе одат на планина за да…
Stani avtor

Последно од Блог

Оди најгоре