БлогПриказ на предметите според таг: алпинизам

Веќе неколку дена е исчезнат бугарскиот алпинист Бојан Петров, објави неговата сопруга Радослава Ненова на Фејсбук.

Видеото подолу е кратко клипче од неодамнешната специјална емисија на National Geographic насловена One Strange Rock, која ги истражува уникатните аспекти на нашата планета.

Кога ќе се спомне планинарење на овие простори обично лаиците, но и големиот процент на членовите од планинарските друштва мислат дека планинарењето е исклучително некоја тура на планина, искачување на некој врв, прошетка во шума и сл.

Пролетта не е ни помалку интересна сезона од изминатата зима, особено кога станува збор за експедиции на највисоката планина на светот. Постои време кога различни групи на луѓе одат на Хималаите да ги исполнат целите кои ги замислиле.

На 20 февруари, тројцата Италијанци, Франко Николини, Томас Франчини и Силвестро Франкини, започнаа експедиција чија главна цел е да ги достигнат сите врвови на Андите кои се високи над 6500 метри. Проектот се вика Los Picos 6500 и во план е да се спроведе во рок од 60 дена.

Минатиот месец светот беше вчудоневиден од слободното соло искачување на Алекс Хонолд на Ел Капитан, што можеби е најимпресивното остварување во искачувањето карпи некогаш.

Оваа сезона продолжува со импресивните достигнувања од Еверест. Откако шпанскиот ултратркач Килиан Жорнет го искачи двапати во рок од една недела за ултра брзо време, без употреба на кислород, сега доаѓа веста од индијската алпинистка Аншу Џамсенпа, која стана првата жена која успеала да го искачи највисокиот врв на планетата двапати во рок од пет дена.

Викенд испланиран за Љуботен. Знам дека имам само еден ден и дека сакам да се качам таму, на мојот омилен врв и да ја поминам цела сабота горе, па да одам да го видам Васе во вила.

За време на викендот на Еверест триумфираше Килиан Жорнет, кој го искачи врвот за 26 часа, додека на врвот се искачија и други 100тина планинари, а четири лица загинаа.

Во текот на 19тиот век во подрачјето на Хималаите, Европјаните прв пат се сретнале со висинските носачи на товар кои им се претставувале како Шерпи (Sherpa).

Страница 1 од 3
Stani avtor

Последно од Блог

Оди најгоре