БлогПриказ на предметите според таг: велосипедизам

Британски велосипедист го сруши досегашниот Гинисов светски рекорд кога прв пат околу светот, околу 29.000 километри, ги помина со велосипед за помалку од 80 дена.

Погледнете го ова страшно и возбудливо возење на тројца планински велосипедисти како прават брзо и диво спуштање од Доломитите во Италија.

Кон крајот на наредниот месец, Војислав Гушевски и Горан Величковиќ, тргнуваат на една несекојдневна и необична авантура на велосипед. Ја нарекуваат Via Adriatica, рута која ќе ја возат од главниот град на Словенија, Љубљана, па преку целото Јадранско приморје, преку поголемите хрватски и црногорски градови, преку Шкодра (Скадар) и Тирана во Албанија, се до македонскиот бисер, Охрид.

Ако Италијанците ја имаат “Giro d’Italia”, a Французите ја тераат “Tour de France”, ние, Македонците треба да ја имаме “Tour-ни ја Македонија”. И тоа да се изведе низ целава држава. Од Исток до Запад, од Север до Југ.

Четворица ентузијасти на две тркала ќе го прослават христијанскиот празник Велигден и ќе поминат преку 400 километри низ убавините на Македонија. Од утре до понеделник, преспивајќи четири ноќи кај нивни пријатели од внатрешноста, Војислав Гушевски, Горан Величковиќ и Гоце Глигуровски со велосипеди ќе тргнат од Скопје, ќе поминат низ Велес, Битола, Охрид и преку Дебар, Маврово и Гостивар повторно се враќаат во Скопје.

Ви дошло крајно време да почнете да вежбате, но незнаете што? Дали во теретана, јога, пилатес, танци...?

Покрај тоа што возењето велосипед е здраво, туку e и економично, и да не споменуваме на тоа дека и ја зачувувате природата.

Во продолжение прочитајте ги петте причини поради кои просто мора да поседувате велосипед.

Stani avtor

Последно од Блог

Оди најгоре