БлогПриказ на предметите според таг: спорт

Битолчанката Мартина Николовска и кавадарчанецот Мите Ташев за 11 дена поминаа вкупно 1924 километри по велосипедската траса „Виа Централа“ почнувајќи од Белград до Хамбург.

Борис Јаневски, покрај параглајдинг неколку години се занимава и со street workout, каде е и натпреварувач во овој спорт и води тренинзи на луѓе кои сакаат да тренираат.

Можеби многу пати сте забележале дека има многу луѓе кои бараат начини да ги прошират екстремните спортови што ги практикуваат. Така голем дел од нив сигурно успеваат.

Британски велосипедист го сруши досегашниот Гинисов светски рекорд кога прв пат околу светот, околу 29.000 километри, ги помина со велосипед за помалку од 80 дена.

Овогодинешната трка Ultra-Trail du Mont-Blanc се одржа изминатиот викенд, каде се собраа едни од најдобрите тркачи во светот, кои тргнаа по тешкиот пат околу планината.

Додека некои уживаат во ладовина, други не се откажуваат од тренинг во лето.

Оваа луда авантура која се одвива на Алпите, која ја следиме скоро 2 недели сеуште не е завршена, но имаме победник.

Борис Јаневски, 22 годишно момче од Скопје, кое во параглајдинг светот влезе пред точно година дена, со голема мотивација и тренинзи за 365 дена успеа да допре до акробатските маневри во параглајдингот.

Додека Алекс Хонолд се качуваше на Ел Капитан без јажиња изминатиот викенд, исто така беше сниман за претстојниот документарен филм за неговите напори. Иако целосниот видео материјал веројатно е далеку од реализација, National Geographic ги објави првите снимки од искачувањето.

Качувачката историја се испиша во саботата рано изутрина кога 31-годишниот професионален качувач Алекс Хонолд го искачи Ел Капитан, слободно качување без дополнително обезбедување, во Националниот парк Јосемити во САД.

Страница 1 од 6
Stani avtor

Последно од Блог

Оди најгоре