БлогПриказ на предметите според таг: трчање

На 27 јуни нашиот планинар Александар Кирковски направи соло брзинско искачување на најатрактивниот врв на Алпите, Матерхорн висок 4478 мнв. преку гребенот „Хорнли“ од швајцарска страна.

Во последниве неколку години планинското трчање во Македонија зазема поголем замав. Оваа дисциплина побарува солидна физичка, но и психичка спремност, но сето ова да го правите на висини над 4000 метри се мери во надчовечки размери.

Нашиот планинар и планински тркач Александар Кирковски минатата недела постави три македонски брзински рекорди на три алпски врвови. На 23 јули го реализираше соло брзинското искачување на највисокиот алпски врв Мон Блан (4810 мнв) од италијанска страна, која е потешка и подолга од класичната француска страна.

Во 3:50 часот наутро стартував ниско од подножјето на планината, долината Вал Вени на 1900 мнв. Рутата е доста долга со вкупно 31 километар и 3100 висински метри, воедно потешка и помалку фреквентна од француските класични рути. За време на потфатот постојано се движев соло, а единствената скромна но значајна логистика ја имав пред домот Гонела на 3070 мнв од страна на пријателите Петар и Димитар. Потешкотија ми претставуваше движењето ноќе на почетокот по големиот и необележан глечер Миаж, но и правењето рамнотежа помеѓу брзината, потребната опрема и безбедноста во што треба да се биде максимално прецизен при соло брзинските искачувања.  

Дел од статусот на Facebook на Александар.

За овој потфат на Кирковски му беа потребни 9 часа и 58 минути за искачување и спуштање на врвот, додека лани го постави најдоброто македонско време за искачување и спуштање од француската страна за 6 часа и 26 минути.

Materhorn

4 дена подоцна следуваше македонскиот брзински рекорд на најатрактивниот, но и технички захтевен алпски врв Матерхорн (4478 мнв) преку гребенот „Хорнли“ од швајцарската страна, со време од 7 часа и 1 минута.

Кирковски досега 3 пати го има искачено Матерхорн, а овој потфат воедно претставува второ македонско соло искачување по гребенот „Хорнли“ после тоа на Слободан Јовановски - Боби во 2006 година.

Gran Paradiso

После неполни 2 дена од ова искачување, вчера се искачи и на Гран Парадизо (4061 мнв) со време горе-долу 4 часа и 43 минути.

Овие акции се дел од програмата на Федерацијата на планинарски спортови на Македонија.

На 26 март, ултра-тркачите Рајан Сендс и Рино Гризел поставија нов рекорд за најбрзо поминување на Great Himalayan Trail. Трасата е долга 1400 километри, а двајцата атлети успеаа да ја поминат за 25 дена, 3 часа и 24 минути.

Кратко видео од првото учество на македонски тим на трката “Ред Фокс Елбрус“ до највисокиот врв во Европа - Елбрус 5642 мнв. Целиот тим во состав Александар Кирковски, Кирил Филиповски, Дејан Тодевски и Марјан Бонев направи успешно аклиматизационо искачување на Елбрус 5642 мнв на 01.05.2017.

Бразилската ултра-тркачка Фернанда Масиел постави нов брзински рекорд на Килиманџаро, највисоката планина во Африка. Таа се искачи на 25 септември, и не само што постави нов рекорд, туку го сруши стариот.

Со трчање се ублажуваат симптомите на алергии и до 70 проценти, покажало едно истражување на британски научници.

Овогодинешната трка Ultra-Trail du Mont-Blanc се одржа изминатиот викенд, каде се собраа едни од најдобрите тркачи во светот, кои тргнаа по тешкиот пат околу планината.

Оваа луда авантура која се одвива на Алпите, која ја следиме скоро 2 недели сеуште не е завршена, но имаме победник.

Оваа недела имаше доста битни случувања од настанот X-Alps Adventure Race, каде се измешани планинското трчање и параглајдингот.

Една од најуникатните авантуристички трки само што започна. Пред два дена Red Bull X-Alps започна во Салцбург, Австрија, каде што 31 натпреварувач излегоа на стартната линија.

Страница 1 од 3
Stani avtor

Последно од Блог

Оди најгоре