Блог
02 Април 2018
Кога почнуваме приказна за дивите животни на планина не може да не се завртиме зад себе и да констатираме дека се уште сме немале некое лошо искуство.
02 Април 2018
Планинарскиот клуб „Македон“ од Скопје викендов на Попова Шапка одржа еднодневна обука за зимско движење во планина.
30 Март 2018
Времето на планина честопати е непредвидливо, а кога ќе не фати невреме на некој врв или на пат до врвот, опасноста е по живот.
29 Март 2018
Пејзажите и авантурите низ кои нè води ова тајмлапс видео се несомнено волшебни. Ова место со сигурност е местото на кое би сакале да одите и да истражувате.
29 Март 2018
Дали некогаш сте размислувале да купите карта во еден правец? Самата идеја за авантура без рок на траење изгледа многу возбудливо, но во реалноста тоа е малку поинаку.
28 Март 2018
На 17 март, седум атлети тргнаа во предизвикот да ја поминат најдолгата ски патека во светот. Поаѓа од австрискиот главен град Виена, поминува низ некои од највисоките врвови на Алпите и завршува во францускиот град Ница. Нивната цел е да поминат 1917 километри за 40 дена и да го подобрат…
27 Март 2018
На 20 февруари, тројцата Италијанци, Франко Николини, Томас Франчини и Силвестро Франкини, започнаа експедиција чија главна цел е да ги достигнат сите врвови на Андите кои се високи над 6500 метри. Проектот се вика Los Picos 6500 и во план е да се спроведе во рок од 60 дена.
27 Март 2018
На 26 март, ултра-тркачите Рајан Сендс и Рино Гризел поставија нов рекорд за најбрзо поминување на Great Himalayan Trail. Трасата е долга 1400 километри, а двајцата атлети успеаа да ја поминат за 25 дена, 3 часа и 24 минути.
27 Март 2018
Висинската болест е назив на збир на симптоми кои се јавуваат при престој на голема надморска висина. Обично се јавува над 2500 метри, често при брзо искачување кое не дозволува телото да се прилагоди. Во поголемиот број случаеви се работи за благо пореметување кое вклучува главоболка, губење на апетит и…
21 Март 2018
Зимските денови кои се полни со сончеви зраци и насмевки се нашите омилени денови. Ја користиме секоја можност да излеземе од градот и да го поминеме времето високо во планините.
20 Март 2018
1917 километри и 85 000 метри позитивна денивелација преку најзначајните врвови на Алпите е најдолгата скијачка тура во светот. Почнува од австрискиот главен град Виена, а завршува во францускиот град Ница.
Stani avtor

Последно од Блог

Оди најгоре