Шопска

Потребни состојки:

  • 4 големи црвени домати
  • 4 големи краставици
  • 4 големи зелени пиперки
  • 300г крајво или овчо сирење
  • 1 главица кромид

Начин на подготовка:
Доматите, краставиците и пиперките исецкајте ги на парчиња погодни за припремање на салата и ставете ги во голем сад. Потоа исецкајте ја главицата кромид во вид на полумесечинки, додајте ги во салатата и промешајте. Одозгора изрендајте го сирењето и декорирајте со гранче магдонос. Со ова јадење ви предлагаме да се напиете домашна жолта ракија од најквалитетното грозје кое вирее во Тиквешијата. Пријатно јадење


Facebook

Времето денес

Партнери


Социјални мрежи

Оди најгоре