ГурманСалатиТаратур

Таратур

Потребни состојки:

  • 500г кисело млеко или кисела павлака
  • 3-4 големи краставици
  • 1 чешне лук (по желба)
  • сол и црн бибер по желба

Начин на подготовка:
Претходно измиените краставици излупете ги и исецкајте ги на ситни коцкички и додајте ги во киселото млеко или павлака во зависност од густината која сакате да ја постигнете. Потоа промешајте добро за да се добие хомогена смеса, додајте го претходно исечканото лукче и зачинете по желба. На крајот сервирајте во чинија наменета за салата и декорирајте со гранче магдонос. Пријатно јадење!


Facebook

Времето денес

Настани

Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Партнери


Социјални мрежи

Оди најгоре