Аман бајалди

Потребни состојки:

  • 4 модри патлиџани
  • 1 кг црвени домати
  • Китка магданос
  • 4 чешниња лук
  • Маслиново масло
  • Сол и црн бибер

Начин на подготовка:
Во тенџере на оган додајте 1л вода и малку маслиново масло. Постепено посолувајте. Модрите патлиџани засечете ги во длабиназа да можат да се филуваат со магданосот и претходно исечканото лукче. Ставете ги во загреаното тенџере. Црвените домати исецкајте ги на поситни парчиња и додајте ги во тенџерето. Посолете и нанесете црн бибер. Оставете го да се вари 15 до 20 минути. Со ова јадење ви предлагаме да се напиете квалитетно црвено вино од Тиквешијата. Добар апетит.


Facebook

Времето денес

Партнери


Социјални мрежи

Оди најгоре