Летна манџа

Потребни состојки:

  • 1кг црвени домати
  • 1кг свежи зелени пиперки
  • Сол и црн бибер
  • Масло за јадење
  • 1 јајце (по желба)
  • Магданос

Начин на подготовка:
Пиперките исчистете ги од семките и исекајте ги на коцки. На загреано масло на оган ставете ги пиперките и пропжувајте додека не омекнат и поруменат. Доматите исечкајте ги на коцки и откако ќе бидат готови пиперките додајте ги во тавата каде се пржат. Промешајте, додајте сол и црн бибер. Промешувајте околу 5 минути и по желба додајте едно јајце. На крај сервирајте водлабока чинија со неколку гранчиња магданос. Со ова јадење ви предлагаме да се напиете бело вино од Тиквешијата. Наздравје.


Facebook

Времето денес

Партнери


Социјални мрежи

Оди најгоре