Видео: Summits of My Life на Килијан Жорнет бесплатни за гледање
Шпанскиот ултра-тркач Килијан Жорнет својата филмска серија „Summits of My Life“ ја направи бесплатна за гледање, како би го исполниле вашето време седејќи дома, бидејќи појавата на коронавирусот многумина нè спречи во с...
Кабрио жичара: Неверојатно возење до 1800 метри
Дали сте слушнале за CabriO? Се работи за жичара со отворен покрив која вози до врвот на планината Стансерхорн висок 1849 метри во Швајцарија, а од него се пружа прекрасен поглед на кантонот Нидвалден во средиштето на ев...
Непал ги става туристичките визи во мирување и ги откажува експедициите
Суспензијата на визите ќе започне на 14 март и ќе трае до крајот на април, лишувајќи го Непал од милиони долари за искачување на Еверест. Владата на Непал, вчера доцна вечерта, одлучи привремено да престане да издава ту...
Отворено пријавувањето за Titov Vrv SkyRace 2020
Второто издание на планинската трка Titov Vrv SkyRace ќе се одржи на 31 мај со старт од Попова Шапка преку врвот Антени (2520 м) патеката продолжува по гребен до врвот Бакардан (2704 м) и на крај на врвот Титов врв 2747 ...
Шест лица загинаа во лавина на австриските Алпи
Лавина уби шест лица во Австрија во два одвоени инциденти. Најмалку пет лица беа затрупани од голема лавина во неделата наутро на планината во регионот Дахштајн на северот од Австрија. Жртвите беа дел од група која движе...
18 Март 2020
Видео: Summits of My Life на Килијан...
13 Март 2020
Кабрио жичара: Неверојатно возење до 1800 метри...
13 Март 2020
Непал ги става туристичките визи во мирување...
09 Март 2020
Отворено пријавувањето за Titov Vrv SkyRace 2020...
09 Март 2020
Шест лица загинаа во лавина на австриските...

18 Март 2020

Шпанскиот ултра-тркач Килијан Жорнет својата филмска серија „Summits of My Life“ ја направи бесплатна за гледање, како би го исполниле вашето време седејќи дома, бидејќи појавата на коронавирусот многумина нè спречи во своите авантури.

13 Март 2020

Дали сте слушнале за CabriO? Се работи за жичара со отворен покрив која вози до врвот на планината Стансерхорн висок 1849 метри во Швајцарија, а од него се пружа прекрасен поглед на кантонот Нидвалден во средиштето на европската земја.

13 Март 2020

Суспензијата на визите ќе започне на 14 март и ќе трае до крајот на април, лишувајќи го Непал од милиони долари за искачување на Еверест.
Владата на Непал, вчера доцна вечерта, одлучи привремено да престане да издава туристички визи

Slider

06 Март 2020 Планинарење и алпинизам

Мон Блан - највисокиот врв на Алпите

Ако мора баш да се каже која планина е најубава во Европа, тогаш поголемиот број ќе го вперат прстот кон Алпите, притоа ...

03 Март 2020 Совети

Видео: Како да преживеете лавина?

Ако отсекогаш сте се прашувале како да преживеете лавина, имате среќа. Почетници и ветерани во зимските спортови во две ...

28 Февруари 2020 Планинарење и алпинизам

Заврши зимската експедиција на Алекс Тикон на Евер…

Вчера, откако Алекс Тикон објави дека неможел да стигне до третиот камп на висина од 6800 метри, поради голема количина ...

27 Февруари 2020 Велосипедизам

Корона вирусот во Италија може да го откаже Giro d…

Италија е трета земја во светот заразена со Корона вирусот (COVID-19), пријавени се повеќе од 200 случаи на заразени. О...

27 Февруари 2020 Достигнувања

Симон Гетл го заврши зимскиот соло траверс на Трит…

На 24 и 25 февруари, алпинистот Симон Гетл од Јужен Тирол, направи зимски соло траверс на Tre Cime di Lavaredo на италиј...

26 Февруари 2020 Велосипедизам

Видео: Планински велосипедизам во Кападокија, Турц…

Кападокија во Турција е место кое е добро познато по своите уникатни пејзажи и околина, привлекувајќи илјадници туристи ...

25 Февруари 2020 Планинарење и алпинизам

Брзински рекорд на Даулагири VII од Бенедикт Бум

Даулагири VII кој се издигнува на 7246 метри на северот од Непал е импресивен врв што ретко привлекува внимание. Бидејќи...

24 Февруари 2020 Планинарење и алпинизам

Is Enough! Денис Урубко се збогува со алпинизмот

Дури и пред да замине во Каракорум оваа зима, Денис Урубко најави дека ќе се откаже од алпинизмот. После 31 година по пл...

24 Февруари 2020 Планинарење и алпинизам

Корона вирусот може да влијае на претстојната сезо…

Најголемиот здравствен страв во моментот е коронавирусот во Кина. Епидемијата што брзо се шири зарази преку 79 000 луѓе ...

20 Февруари 2020 Туризам

Планината Тијанзи или планетата Пандора

Планината Тијанзи во Кина е едно од оние места на земјата чие постоење е доведено во прашање. Вонземскиот пејзаж, формир...

Најпопуларни вести

Времето денес

Скопје

11°C

Охрид

7°C

Битола

7°C

Прилеп

7°C

Струмица

13°C

Берово

9°C

Превоз

Настани

планинарски тури, маратони, урбани трки, случувања во природа итн

Добивај новости

Добивајте новости на вашата e-mail адреса, вести, случувања, акции...

logo-medium.png

Сајт на годината

Барај