Патувањата се нешто што секој од нас би сакале да го прават. После напорна работна недела или школска недела, зарем не би сакале да отпатувате некаде на викенд, дали на плажа или посета на некоја планина?

Како и многумина од нас сакаат да патуваат во други земји, оваа девојка ги однесе работите на едно ново ниво одлучувајќи да ги посети сите држави во светот до една.

Оваа авантура која траела 18 месеци и 26 дена (што е речиси пола од времето земено во претходниот Гинисов рекорд) направи соништата да и постанат реалност.

Кејси де Пекол ова патување го крстила како Експедиција 196, што е речиси целосно спонзорирано да го промовира етичкиот и еко туризмот. После завршувањето на нејзината тура, Де Пекол издаде слики од десет омилени дестинации.

Кејси де Пекол е убава 27 годишна девојка која живее во Конектикат, САД и навистина сака да патува. Таа е релативно млада и се има сретнато со толку многу култури и видено многу познати места и атракции до сега.

Кејси де Пекол сакаше да биде најбрзата личност која некогаш ги пропатувала сите 196 земји. Во продолжение следат 10те слики од нејзините омилени дестинации.

Монголија

Бутан

Малдиви

Вануату, Јужен Пацифик

Пакистан

Оман

Тунис

Перу

Коста Рика

САД