Качувачката историја се испиша во саботата рано изутрина кога 31-годишниот професионален качувач Алекс Хонолд го искачи Ел Капитан, слободно качување без дополнително обезбедување, во Националниот парк Јосемити во САД.

Оваа сезона продолжува со импресивните достигнувања од Еверест. Откако шпанскиот ултратркач Килиан Жорнет го искачи двапати во рок од една недела за ултра брзо време, без употреба на кислород, сега доаѓа веста од индијската алпинистка Аншу Џамсенпа, која стана првата жена која успеала да го искачи највисокиот врв на планетата двапати во рок од пет дена.

Иако два дена после марш на кој учествувале 800 души на влажен терен патеките сеуште се сериозно оштетени и калливи, сепак денес Александар Кирковски постигна личен, а можеби и целокупен рекорд за брзинско искачување (трчање) на највисокиот врв на Шар Планина – Титов Врв.

12-годишната Енџи Скарт-Џонсон, талентираното младо девојче од Австралија, повторно покажа дека поседува необичен талент. Таа се искачи на најтешката насока во нејзината досегашна кариера - „Lucifer“ (8c+) во клисурата на Црвена Река (Red River Gorge) во Кентаки.

PCT (Pacific Crest Trail) е long distance патека - односно пешачка планинарска патека, долга точно 4.297 километри која се протега во САД од мексиканската граница до границата со Канада. Планинарите кои ќе ја завршат оваа рута се нарекуваат thru hikers.

Денес официјално се затвори овогодинешното издание на Red Fox Elbrus Race 2017 кое започна на 1ви мај, каде секојдневно се одвиваа планински трки во разни дисциплини. Ски планинарење, планинско трчање - Вертикал километар (квалификациона трка), трка со дрезги и главната трка SkyMarathon - брзинско трчање до Западен Елбрус (5642 мнв).

На 1 април 2017 година Питер Томпсон започна една епска авантура во име на проектот Livability Holton Lee’s Flourish & MIND. Тој ќе се обиде да претрча неверојатни 44 маратони во 44 дена - маратон во секоја земја во Европа.

Во шпицот на алпинистичката кариера, австриецот од долината на Цилертал, се смета за еден од најпрогресивните алпинисти на сите времиња. Иако бил партнер во многу искачувања со славниот Рајнхолд Меснер - вклучувајќи го првото искачување на Еверест во 1978 година без дополнителен кислород, Хабелер успева да остане настрана од медиумското внимание и да остане една сосема приземна личност.

Последни вести

Превоз

Возен ред Македонски железници
Возен ред ЈСП Скопје

Најпопуларни вести

Сместување

Booking.com
logo-medium.png

Барај