Марго Хејз со нејзиното искачување на насоката Ла Рамбла во Сируана, Шпанија на 26 февруари ја испиша историјата - стана првата жена што искачила насока со тежина 9а+/5.15а. 19 годишната Марго од Болдер, Колорадо помина седум дена во проектирање на плановите за искачување на насоката со тежина 5.15а.

Крис Бертиш, сурфер на големи бранови, пред три месеци замина од брегот во Мароко со рачно изработена 6 метарска сурф-даска со весло во невозможна цел: да го помине цел Атлански океан. Дали успеал? Дали преживеал?

Запознајте го Тајлер Армстронг, 13 годишен алпинист кој има желба да проба да ги искачи сите од Седумте Врва во светот. На 13 годишна возраст тој има искачено четири од сеумте врва на светот, штотуку се искачил на Аконкагва, Килиманџаро, Елбрус и Денали, и се надева дека ќе го искачи Монт Еверест оваа пролет.

Патувањата се нешто што секој од нас би сакале да го прават. После напорна работна недела или школска недела, зарем не би сакале да отпатувате некаде на викенд, дали на плажа или посета на некоја планина?

За искачувањето на највисокиот врв во Јужна Америка и Аргентина, Аконкагва (6962 мнв.) пишувавме пред 2 недели, а денес пристигнаа и првите фотографии од експедицијата. Искачувањето траеше 12 дена, а симнувњето 3 дена. На експедицијата учествуваа 5 планинари, 3 од Србија и 2 од Македонија. Завршниот успон траеше 9 часа, а на врвот се искачија 4 планинари. Акцијата беше организирана од планинарското друштво „Предејане“ од Србија.

Експедицијата на познатиот руски патник и авантурист Фјодор Коњухов во четвртокот постави нов светски рекорд.

Нивниот лет со балон траел 55 часа и 9 минути, се наведува на официјалниот сајт на експедицијата.

Четворица членови на српско-македонски тим успешно го качија највисокиот врв на Јужна Америка и Аргентина, Аконкагва пишува на официјалната веб-страница на планинарскиот клуб Предејане кој е организатор на оваа акција.

Еден член поради висока температура се откажа на Нидо де Кондорес 5.500 метри надморска височина. Моментно сме во базниот камп Плаза ди Мулас од каде што ќе се спуштаме кон Пенитентес и Мендоза - пишува за акцијата на оваа страна.

Последни вести

Превоз

Возен ред Македонски железници
Возен ред ЈСП Скопје

Најпопуларни вести

Сместување

Booking.com
logo-medium.png

Барај