Пред неколку дена во Крушево заврши 16-тото FAI Светско првенство во параглајдерство во категоријата прелети. Во прилог следува една видео ретроспектива на целиот настан кој се одржа изминатите 2 недели од 5-18 август.

Во соседна Бугарија за две недели во летачкото место Сопот ќе се соберат многу шампиони и рекордери во параглајдингот од целиот свет. Тие ќе бидат дел од првото издание на настанот „Red Bull Acro Cross“ кој ќе се одржи од 30 август до 1 септември.

Од 5 до 18 август Крушево ќе биде домаќин на 16-тиот FAI Светски шампионат во параглајдерство во категорија прелети.

Крушево се наоѓа на надморска височина од 1350 м. и е највисокиот град на Балканот, извонредно место за годинешниот Светски куп.

Последните денови од јуни го направија Мон Блан една од најжешките дестинации за летање. Перфектни услови, одлични термики и облачна база над 5500 метри доведоа стотици љубители на параглајдингот во овој дел на Европа.

Нашиот акро пилот Борис Јаневски изминатава недела беше во Логара, Албанија каде неколку дена имаше квалитетен акро тренинг над море.

Во прилог погледнете го видеото кое го сподели од таму.

Петар Лончар е акро-пилот од Србија кој со параглајдинг се занимава уште од 2003 година, на свои 17 години. Моментално е претставник на U-Turn Paragliders, работи како тест и акро пилот.

На 16 јуни идната година започнува 9-тото издание на Red Bull X-Alps кое најверојатно ќе биде едно од најтешките параглајдинг натпревари во светот. Меѓу 32-та избрани пилоти на стартот за прв пат помеѓу елитата ќе биде и еден пилот од бившите ЈУ простори - хрватот Марко Хргетиќ Хрга.

Последни вести

Превоз

Возен ред Македонски железници
Возен ред ЈСП Скопје

Најпопуларни вести

Сместување

Booking.com
logo-medium.png

Барај