Утрово, бугаринот Владимир Павлов, еден од пионерите на екстремниот сноубординг во Бугарија, стана првиот Бугарин кој се спушти со сноуборд од 8000 метри. Ова се случи од Манаслу 8163 м., тој на 22 септември замина кон врвот заедно со еден Канаѓанец и двајца Шерпаси.

Словенецот Даво Карничар загина во домашен инцидент. Тој стана познат како првиот човек кој се спушти со скии од Монт Еверест до Базниот камп.

56-годишниот Словенец починал во инцидент со сечење дрва во родниот град Језара.

Денис Урубко ги објави своите планови за претстојната зима на 16-от планински филмски фестивал во Краков. Неговите цели се Броад Пик и K2.

Првото зимско искачување на Броад Пик го остварија полјаците Мачеј Бербека, Томаш Ковалски, Адам Биелицки и Артур Малек на 5 март 2013 година.

После искачувањето на 11 врвови над 8000 метри за нешто повеќе од четири месеци, поранешниот член на специјалните сили на Велика Британија, Нирмал 'Нимс' Пурџа, стигна во базниот камп на осмиот највисок врв во светот во западен Непал за да ја започне последната фаза од неговата амбиција да ги искачи сите 14 највисоки врва во светот за само седум месеци.

Алекс Ханолд е еден од најдобрите и инспиративни слободни качувачи од сегашната генерација. Во јуни 2017 година, тој се искачи на Ел Капитан во Националниот парк Јосемити по должината на насоката Фрирајдер без јаже и заштитна опрема.

Четворица планинари од планинарското друштво ЗПСК „Макпетрол“ од Скопје кои под мотото „собираме по 2 денари од искачен метар за поддршка на семејствата со ретки болести“ беа на 10 дневна Алпска авантура каде акумулираа доволен број на црвени Алпски крвни зрнца и големо количество ендорфин кое ќе ги држи наредните месеци.

Нивната 10 дневна авантура започна од Јулиските Алпи, со искачување на Триглав (2864 м.), највисокиот врв во Словенија, искачувањето им започна од долината Крма. Следно искачување на листата беше на Доломитите во Италија на врвот Пунта Пениа - Мармолада (3343 м.) преку via ferrata рутата „Klettersteig“ и „Forcella“.

Alpi

После тоа следуваше највисокиот врв во Германија - Цугшпиц (2962 м.) исто преку via ferrata рута, а потоа и искачување на Алпшпиц (2628 м.) пирамидалниот врв над Гармиш-Партенкирхен, но поради лоши временски услови не го искачија врвот. За крај да стават точка на оваа авантура се обидоа да го искачат највисокиот врв во Австрија - Гросглокнер (3798 м.), но поради влошени временски услови успеаа да стигнат до 3500 метри, малку повеќе над домот Erzh Johann Hutte. Како што вели познатата изрека „не секогаш посетата на планината дозволува искачување на нејзиниот врв!“

Alpi

Воедно сите врвови од оваа авантура се од технички карактер според UIAA со оценка II/III, изодени беа околу 100 километри, со висинска разлика од 7200 D+.

Планините се тука и ќе останат и после нас.

Дејан Тодевски и Димитар Тодоровски од ПК Македон искористија 10тина убави летни денови да ги поминат на Алпи.

Прво се упатија во Австрија и го искачија највисокиот врв Гросглокнер (3798м.) преку рутата Штудлграт.

Западната македонска трансверзала долга 225 километри од Љуботен до Охрид оваа година ја завршија 8 планинари. Годинава во сопствена организација се впушија вдолж Шар Планина, Бистра, Стогово и Караорман.

Последни вести

Превоз

Возен ред Македонски железници
Возен ред ЈСП Скопје

Најпопуларни вести

Сместување

Booking.com
logo-medium.png

Барај