На 94 годишна возраст почина легендарниот качувач Фред Беки, кој напиша десетици книги и е заслужен за забележувањето на едни од првите искачувања од кој било друг американски планинар.

Меган Бонд, близок пријател кој ги менаџирал неговите работи, за „The Associated Press“ изјави дека Беки починал од природна смрт во неговиот дом во Сиетл.

„Тој беше извонреден планинар, а исто така и хумористична личност која речиси ги зафати сите планини околу него“, рече Бонд. „Беше брилијантен писател, научник, и живеел врз основа на она што му било важно, и кое нема да го продаде“.

Беки беше познат како ексцентрична личност, и по неговата единствена опсесија за качување.

Fred Beckey

Роден е во Германија, а емигрирал во САД како дете. Неговото семејство се преселило во Сиетл, каде што го искусил своето прво планинарење и качување во извидници, а потоа и во планинарски клуб.

Во 1942 година со неговиот помлад брат Хелмут ја обновија планинската заедница со импресивно второ искачување на планината Вадингтон во Британска Колумбија.

Тој продолжи да прави стотици првенствени искачувања на врвови низ северозападниот дел на Пацификот, Алјаска, Канада и Вајоминг. Во 1954 година основал нови патеки на три планини на Алјаска: Меккинли, Дебора и Хантер. Исто така имал искачувања и на Хималаите и во Кина.

Дури и во 10тата декада од животот, Беки сé уште планирал правци на качување - иако побавно, но со помош на заштитни партнери.

Лесна му земја!