На 94 годишна возраст почина легендарниот качувач Фред Беки, кој напиша десетици книги и е заслужен за забележувањето на едни од првите искачувања од кој било друг американски планинар.

Планинарскиот клуб „Антигонеа“ од Неготино на 1 октомври 2017 изведоа искачување на планинината Јакупица до Салаковски езера на 2180 м.н.в во организација на Планинарското друштво Трансверзалец од Скопје.

Викендов што измина група од осуммина планинари од Битола од ПЕГ „Турниме да Кинисам“ беа во посета на планината Олимп.

Минатиот месец светот беше вчудоневиден од слободното соло искачување на Алекс Хонолд на Ел Капитан, што можеби е најимпресивното остварување во искачувањето карпи некогаш.

Повеќето авантуристички видеа што ги споделуваме се за неверојатни патувања кои режисерот ги доживува при креирањето на тој клип.

Цела ноќ од 22 часот ноќта до утрото (25-26 јуни), траела спасувачката акција на специјална единица на грчката противпожарна служба за пронаоѓање и спасување на 26 годишен Македонец кој останал заглавен на Олимп во обид да стигне до врвот на планината.

Полскиот планинар кој направи нелегален траверс на Еверест пред неколку недели сега се справува со својата судбина. Јануш Адамски беше уапсен од страна непалските службеници кога пристигнал во Катманду откако го искачил највисокиот врв во светот од северната страна, а се спуштил без дозвола од јужната страна кон Непал.

Додека Алекс Хонолд се качуваше на Ел Капитан без јажиња изминатиот викенд, исто така беше сниман за претстојниот документарен филм за неговите напори. Иако целосниот видео материјал веројатно е далеку од реализација, National Geographic ги објави првите снимки од искачувањето.

Документарниот филм за Првата западна македонска трансверзала конечно објавен на интернет. Во режија на Горан Вуќиќ, говори за историјата на оваа трансверзала, и првото повторување во 2014 година. Таа води од врвот Љуботен па се до Охрид, поминувајќи ја цела Шар планина, Бистра, Стогово.

Последни вести

Facebook

Барај