Сара и Мет Парк, пораснале не толку далеку еден од друг во Јута. Родителите на Сара секогаш биле љубители на природата, така што таа со нејзиното семејство едноставно правеле камп патувања низ Западот со желба да истражуваат.

Таткото на Мет бил професионален скијач и водич низ реките на Големиот Кањон. Тој го учел Мет дека длабоката љубов кон природата е клучот за среќен живот. Сара и Мет се сретнале преку широката качувачка заедница во Јута пред повеќе од шест години.

На нивната втора годишница од свадбата, во ноември 2014 година, тие дојдоа до идејата за целосно да го исполнат своето време со авантура. Големо меѓународно патување? Не. Истражување на националните паркови и искачување цело време? Целосно се посветиле на авантуристичкиот живот кои им се одвива во 40 квадратно комбе со едвај доволно простор да го промени вашиот ум? Тие одлучиле да се преселат во комбе со цел да поминат една година на пат.

Van Life

Денес, 29-годишните планински водичи се речиси три години целосно во животна авантура. Тие се симпатична авантуристичка двојка.

Авантуристичка мобилна година, како да се направи, и модел?

Започнавме со градење на Westfalia Volkswagen комбе од 1978 година, но да се преживее една зима во Јута во него беше доволно да се надогради. Изминативе две години живееме во Chevy Express со погон на сите тркала од 2007 година.

Van Life

Која е приказната зад името на возилото?

Волксвагенот го доби името Магнолија од песната на Grateful Dead која свиреше додека се кршевме по лош пат некаде во пустината во Јута. Бекет, новото комбе, го доби неговото име додека го тестиравме. Мет ме учеше за чекреци тој ден и мислам дека имав некој жаргон заглавен во мојата глава.

Колку години го имате?

Бекет го имаме веќе две години.

Van Life

Како го добивте?

По неколку месеци пребарување на интернет, ќе се најде добра зделка. Сакавме возило со погон на 4 тркала (4WD), бидејќи трошиме многу време по off-road патишта и снежни терени.

Како го модификувавте?

Откако го купивме Бекет, првото нешто што го направивме го исецкавме покривот и доградивме дрвено продолжение. Разгледувавме покриви од фиберглас, но беа далеку поскапи од нашиот ограничен буџет. Изградивме кревет, место за складирање, пулт и додадовме шпорет на дрва.

Van Life

Како живеете на пат?

Ние сме прилично локални жители на Јута и секогаш се држиме до Јута како домашна база за сите наши патувања. Мет е планински водич и изминатите неколку лета работевме и живееме во Зион. Ние, исто така, работиме и како технолошки претставници за разни компании, кои постојано ни се на патот, патуваат на различни настани низ Западот.

Колку места сте посетиле? И кое место или авантура ќе ви остане незаборавно?

Ова се тешки прашања... Ја сакаме Јута и во секое време ги истражуваме затскриените агли. Ова е лесен одговор. Без разлика колку далеку патуваме, обожаваме кога си доаѓаме дома во црвената пустина и снежните планини кои ги искачуваме и скијаме. Во последните неколку години сме патувале низ светот. Бевме на едно качувачко патување во Тасманија, па искачување на Килиманџаро, а потоа на сафари, мото-патување во Канада, рафтинг на Големиот Кањон, и поминавме неколку недели во качување и турнеи низ Мароко. Мет, исто така, се искачуваше во Алјаска, а јас правев соло турнеи со комбето неколку месеци.

Van Life

Кои спортови ги практикувате на пат?

Качувањето се чини дека е главната тема на нашите дестинации, но сакаме и планинско трчање, планинарење, скијање, кањонинг, слеклајн, повеќедневни планинарења, или се што е поврзано со природа.

Предности на поседување комбе?

Имате се што ви треба спакувано во мобилен дом и е толку згодно. Комбињата се лесно управливи и се си има свое место. Дури и кога работите во внатрешноста ќе дојдат во состојба на целосна катастрофа, само пет минути се потребни за да се исчисти и да се доведе се во ред.

Van Life

Лошите страни на поседување комбе?

Претпоставувам дека единствената вистинска мана на комбето е што нема простор за бања и туш. Но, навистина тоа не е голема работа. Постојат голем број на јавни објекти по патот.

Совети за другите кои бараат слична авантура?

Луѓето секогаш не прашуваат како да започнaт живот во комбе. Тие сакаат да знаат за добрата работа или комбето или изградбата на план за патување. Нашиот совет е само да го направат тоа. Се друго ќе сфатите попатно. Не постои вистински или погрешен одговор. Имате вештини, цели и планови кои се разликуваат од нашите и сите други авантуристи. Работите се случуваат кога ќе скокнете во нив, кога ќе се посветите на една идеја и ја следите. Немавме штедна книшка кога го почнавме ова, и доста работевме за да ни се случи ова. Ние многу се доверивме препуштајќи ги работите да доаѓаат попатно. И кога некои работи одеа попреку, правевме се да тргнат во вистински правец. Бидете флексибилни да се промените и да се нурнете во ова, и само напред.

Van Life