Кога се пензионираав на 65 години, купив билет во еден правец за Бангкок, го спакував ранецот и се поздравив со мојата фамилија. Немав никакви планови, само знаев дека сакам да патувам. Седум години подоцна, сеуште патувам низ светот.

Лиен Фелеј не е обична мајка. Таа не беше ниту обично дете или девојка. Израснала во родниот Фаирбенкс меѓу прекрасните пејзажи на Алјаска, одејќи на неверојатни авантури со нејзините родители, инаку е поранешен планински водич и глечерски научник.

Ако има некој што знае понешто за опрема, најверојатно тоа е алпинистот Томи Колдвел. Во ова видео, ќе погледнеме во неговиот дом, неговата опремена барака со болдер ѕидови, и неговата колекција на опрема и како му е се организирано.

Поголемиот дел од луѓето, ако ги прашате да ви раскажат некој незаборавен момент од нивниот живот, можеби ќе ви споделат нешто на што се горди, но сепак препознатливо: подготовка за својата венчавка, изгрејсонце на некој врв или некој фудбалски натпревар.

Тоа се случи кога добив понуда да бидам слугинка во хотел и така решив да дадам отказ од мојата работа во национално списание и да го напуштам Њујорк. Но, јас не тргувам со мојот лаптоп за куќна помошничка, но всушност сфатив, дури и за секунда, се убедив себеси дека треба да променам нешто во врска со мојот живот.

Четворица ентузијасти на две тркала ќе го прослават христијанскиот празник Велигден и ќе поминат преку 400 километри низ убавините на Македонија. Од утре до понеделник, преспивајќи четири ноќи кај нивни пријатели од внатрешноста, Војислав Гушевски, Горан Величковиќ и Гоце Глигуровски со велосипеди ќе тргнат од Скопје, ќе поминат низ Велес, Битола, Охрид и преку Дебар, Маврово и Гостивар повторно се враќаат во Скопје.

Изминатиот викенд се одржа првиот настан од Светското првенство во спортско качување за оваа сезона што се издвојува со рекорден број учесници - 36 проценти повеќе од минатата година. Вклучувањето на спортското качување во програмата на Летните олимписки игри во Токио во 2020 година најверојатно е меѓу водечките причини кој е од голем интерес.

Последни вести

Превоз

Возен ред Македонски железници
Возен ред ЈСП Скопје

Најпопуларни вести

Сместување

Booking.com
logo-medium.png

Барај