Живеевме во заблуда! Не ден или два, туку цела вечност. Некои ограничувања ни велат дека асоцијација за Колумбија е мафијата, дрогата, сиромаштијата, криминалот и ништо друго. А таа да ти била МАГИЧНА!

Ако сакате прекрасни летни егзотични денови во зима и мир на умот, може да ја посетите Колумбија. Интензивната зелена боја и ветрот на океанот ќе ве натера да се чувствувате магично. Гламурот и расположението ќе ги осветлат вашите денови. Звучи како вистинска утопија, но тоа е факт!

Columbia

Многу корисно ќе биде ако зборувате барем малку шпански. Во селата луѓето ретко зборуваат англиски, но Колумбијците се екстремно пријателски и гостопримливи. Контактот со нив е вистинско задоволство. Од локалците може да научите за најубавите места во регионот или каде да каснете нешто вкусно и евтино, да се насмеете од срце и уште многу други нешта. Мобилната апликација Duolingo е првиот чекор кој ќе ви биде потребен за да научите малку шпански.

Ако ви треба помош, дури и ако не ја барате, тие ќе ви ја понудат. Луѓето од Колумбија се утопично добри. Не се сомневаме дека такво место и такво општество би можело да постои! Странците кои живеат таму тврдат дека Колумбија е речиси совршено место. И зборот „речиси“ се однесува само на исклучоци. Социјализацијата им е на високо ниво!

Columbia

Ако се одлучите да ја посетите џунглата, добро е да имате примено вакцина против жолта треска. Но задолжително е и за целата земја, бидејќи колумбиските комарци се невидливи, но крвожедни.

Колумбија има исклучителна автобуска мрежа. Може да патувате деноноќно. Автобусите се удобни, располагаат со wi-fi мрежа, но имајте на ум дека возачите понекогаш се прават луди. Цената за возење околу 500 километри е 15-20 долари.

Columbia

Најкористен превоз, особено во провинциите се моторите. Може да изнајмите за 24 часа, а цената е 30.000 пезоси или 10-11 долари. За повеќе денови цената паѓа. Моторите не се многу моќни и со гориво од 3-4 долари поминувате повеќе од 100 км. Треба да бидете сигурни дека моторот ги има сите документи и да има книшка бидејќи проверките се секојдневни, особено на главните патишта. На планинските места исто така можете да се движите со мотор без осигурување. Шлемовите се задолжителни!

Ако имате повеќе време и одлучите да патувате автостоп, нема да погрешите. Особено во областа Вале де Каука, автостопот работи беспрекорно. Дури и ако одите по патот без да подигнете рака, луѓето застануваат (автомобили, велосипеди, камиони) и ве прашуваат за каде сте. Понекогаш скршнуваат од патот за да ве одведат. Тоа е одлично!

Columbia

Задолжително пробајте ги колумбиските плодови. Ќе најдете неверојатни вкусови типични за овие земји. Чонтадуро (Chontaduro) со сол и мед е локалниот афродизијак. Обоен, мангустен изгледа како големо каранфилче од лук и е една светска супер храна. Многу е вкусно!

Од дрвјата берете го само она што навистина го знаете, бидејќи постојат овошни плодови кои се отровни.

Columbia

Ако сте страстен орнитолог, ќе се најдете во вистинско царство на птици - над 1500 видови птици, од колибри до кондори. Понекогаш тие се толку шарени што тие можат да ве заслепат.

Колумбиското пиво не е многу добро, но румот (Marquez) и нивниот пијалок од ананас (Aguardiente) се одлични. Интересно е тоа што Колумбијците не пушат и не пијат. Ако свиткате тутун на јавно место бидете сигурни дека полицијата ќе ве провери дали пушите марихуана бидејќи таму не продаваат тутун.

Columbia

Не пропуштајте празник! Атмосферата е секогаш одлична, па дури и ако не знаете да танцувате - ќе научите. Колумбијците сакаат да се забавуваат и да имаат чувство за тоа. И да влетате меѓу стотици танчери на едно место е волшебно.

Земете си костим за капење дури и ако не сте во близина на океанот!

Columbia