Не е тајна дека Африка е едно омилените места за посета на многумина, а ако се прашувате зошто, треба само да го погледнете ова видео. Тоа е шарено, величествено место, полно со живот и енергија. Во ова видео, ќе ги видите луѓето, пејзажите и дивите животни кои ја прават Африка посебно место. Уживајте!

Туристички компании со хеликоптери превезуваат туристи кои сакаат да се напијат шампањ и да појадуваат на место со многу добар поглед. Имено - кон Еверест.

Пустината Атакама на северот од Чиле е најсушното место на Земјата. Но истотака спаѓа во едно од омилените места за посета. Фантастична дестинација со преубави пејсажи и одлични можности за авантура.

Иако можеби го обожавате, кинескиот чај тешко дека ќе го поврзете со возбудувањето, адреналинот и стравот од смртта.

Од друга страна, планината Хуашан во Кина ги поврзува сите овие работи заедно благодарејќи на неверојатната патека која води до чајџилницата на нејзиниот врв.

Националниот парк Јосемити во Калифорнија секоја година во месец февруари станува цел на бројни туристи од цел свет кои сакаат да го набљудуваат „огнопадот“, неверојатна природна појава.

Фотографот Реј Ли фотографираше фантастични фотографии од овој редок феномен на „огнопад“ во Националниот парк Јосемити во Калифорнија. Ја фотографираше лавата која се спушта низ карпата Ел Капитан, вертикална карпеста формација во популарниот национален парк.

Еден од најубавите градови во светот Кејп Таун најдобро е да се истражи со беспилотни летала. Ова кратко видео снимено од птичја перспектива ќе ве одведе над овој спектакуларен дел на Јужна Африка. Ако никогаш не сте биле таму, Кејп Таун треба да ви биде на листата, а видеото ќе ви помогне да разберете зошто.

Виа Динарика е спремна да стане една од најдобрите светски трекинг дестинации.

Пред дваесет години, Балканот изгледаше незгодно место за пешачење. Растргнат со конфликти, Југославија болно се подели, како и границите меѓу новите републики беа добро познати по острите спорови отколку по интерконектирани патеки. Но, сега во регионот се соединува една мрежа на патеки, Виа Динарика, која е подготвена да стане една од најдобрите дестинации за пешачење во светот.

Африка, вториот најголем континент во светот познат е по својот пејсаж кој остава без здив, разноличната култура и изобилството на флора и фауна.

Ако и вие се чувствувате како еден од оние туристи кои ги привлекуваат егзотичните дестинации и секогаш сте во потрага по нови авантури, Африка е совршена дестинација за вас!

Последни вести

Најпопуларни вести

Facebook

logo-medium.png

Барај