Возењето велосипед го подобрува вашето здравје, а истотака ви го штеди паричникот, а и околината и претставува одличен начин за превоз низ градот. Велосипедизмот стана се повеќе популарен и ефикасен начин да се доживее убавината на градот, а истовремено и зелен начин на транспорт што ни помага да ги намалиме емисиите на стакленички гасови.

Според тоа, бројни градови низ целиот свет го прифаќаат овој алтернативен метод на патување, истакнувајќи го неговиот позитивен ефект како за нашето лично здравје, така и за нашата планета. Амстердам и Копенхаген ја поддржуваат употребата на велосипеди со децении, а многу други градови само го следат тоа. Во оваа статија, ќе издвоиме 11 вело-градови, освен Амстердам и Копенхаген.

Берлин, Германија

Berlin

Берлин има неверојатно богата историја, со низа уметности и култура зачинета низ широкиот град. Да се доживее сè што има да понуди, возењето со велосипед стана пожелно за туристите - на пример, можете да „веслате“ од Брандербуршката порта до Паркот Мауер за само 16 минути, 6 минути побрзо отколку да фатите метро. Берлин, исто така, е посветен на изградба на 100 километри велосипедски автопати до 2025 година, дополнително бетонирајќи ја својата репутација како вело-френдли град.

Нант, Франција

Nantes

Додека за некои Стразбур може да се смета за најповолен вело-град во Франција, Нант брзо стана главен предизвикувач за титулата. Во моментов, велосипедите придонесуваат само околу 6% од целиот сообраќај, градот има цел до 2030 година да стигне до скромни 12%, при што се прават големи инвестиции за исполнување на оваа цел. Урбаната средина има околу 470 км велосипедски патеки, при што голем број ве носат паралелно до прекрасната река Лоара која минува низ градот. Нант исто така е родното место на Жил Верн, авторот на „Пат околу светот за 80 дена“, и тука ќе го најдете музејот Жил Верн. За да изнајмите велосипед, тоа може да го направите на „Nantes Métropole“ станиците кои се поставени на осум локации низ градот.

Љубљана, Словенија

Ljubljana

Главниот град на Словенија е компактен град со над 230 км вело-патеки - а има план да воведе уште повеќе вело-патеки. Системот за изнајмување на велосипеди, Bicikelj, има 40 станици и штандови кои се наоѓаат во градот и предградијата, што им овозможува на туристите лесно да изнајмат и вратат велосипед. За поголема привлечност за туристите да се качат на две тркала, „Љубљана туризам“ нуди туристички вело-тури - една од маршрутите е тематизирана за тројцата мажи со мустаки, архитект, писател и сликар, кои оставиле свој белег на Љубљана.

Малме, Шведска

Malmo

Малме е најстариот вело-град во Шведска. Овој крајбрежен град има претежно рамни терени, што е вистинско задоволство да се движите со велосипед низ Малме и соседните области како Лом и сценскиот природен резерват познат како Хабо Љунг. Во Малме ќе најдете импресивни 500 км вело-патеки, а има дури и ферибот за велосипеди до Копенхаген, со што ќе имате неверојатна можност да ги видите и двата града љубители на велосипедите во еден момент.

Севиља, Шпанија

Sevilja

Прекрасниот андалузиски град Севиља во летниот период е со температури кои редовно достигаат до 36°C во јули и август. Овие два месеци можеби се малку прежешки за некои велосипедисти кои сакаат да патуваат низ градот, но другите месеци се со поблаги временски услови што им овозможува на локалното население и туристите удобно да ги „превртат“ улиците на Севиља на две тркала. Постојат околу 120 километри одвоени велосипедски патеки, а центарот на градот има дури и булевари исклучиво за велосипеди, трамваи и такси. Sevici е системот за изнајмување велосипеди во градот кој брои преку 2500 велосипеди на располагање од 250 станици низ целиот град. Покрај Sevici, има и многу други компании за изнајмување велосипеди кои нудат изнајмување велосипеди по пристапни цени.

Лондон, Велика Британија

London

Лондончаните се страствени возачи на велосипед, откако во последните години успешно водеа кампања за значително подобрување на велосипедската инфраструктура. Интеграцијата на мазни вело-патеки и модерни рути е лесна, овозможувајќи максимално покривање на исконските архитектонски зданија во Лондон, проследувајќи ве низ историјата на нацијата, но има доволно простор да се вози по патеките и да се искусат нови откритија. Santander Cycle е системот за изнајмување и самопослужување на велосипеди, предводен од Transport For London.

Утрехт, Холандија

Utrecht

Амстердам може е примарен вело-град во светот, но 125.000 секојдневни велосипедисти од Утрехт може да имаат за цел да го променат тоа. Утрехт е дом на најголемата паркинг вело-гаража во светот, која е во состојба да прими до 12.500 велосипеди одеднаш, а предвидено е да биде двојно зголемена до 2020 година. Има дури и сообраќаен систем со име „Flo“ кој им кажува на велосипедистите дали треба забрзаат или забават при приближување на зелено светло. Пред да се качите на две тркала, посетете ја канцеларијата за туристички информации или симнете си вело-мапа од интернет - препорачани се велосипедските патеки на Вехтстрек и Националниот парк Улрехтс Хувелруг.

Буенос Аирес, Аргентина

Buenos Aires

Крајбрежниот град Буенос Аирес се наоѓа на рамна површина каде Рио де ла Плата се влева во Атлантскиот Океан. Бидејќи градот е огромен (има 48 окрузи наречени бариери), сепак е лишен од висорамнини, возењето со велосипед низ Буенос Аирес е најдобар начин за превоз. Велосипедската мрежа во градот вклучува повеќе од 230 км вело-патеки, како и системот за изнајмување EcoBici кој обезбедува бесплатни велосипеди до еден час, а на располагање се 396 велосипедски станици низ градот. Ќе најдете дури и велосипедски тури кои ќе ве водат низ највозбудливите места на градот. Додека возењето велосипед е ефикасен начин за разгледување на градот, треба да ги знаете различните патни знаци и да внимавате на другите учесници на патеките.

Монтреал, Канада

Montreal

Најголемиот град од француско говорно подрачје во Канада има микс на стар шарм и модерна софистицираност, а исто така е еден од вело-френдли градовите во Канада, воспоставувајќи заштитени вело-патеки уште во 80-тите години. BIXI е градски систем за споделување велосипеди со 7430 велосипеди и 611 станици низ Монтреал и неговите предградија, што им овозможува на жителите и на туристите лесен пристап до велосипеди од 15 април до 15 ноември. Еднаш годишно може да го начекате Tour de L'lle настанот каде велосипедистите излегуваат на улиците, а забрането е движење на други возила на улиците.

Портланд, Орегон, САД

Portland

Портланд, најголемиот град во Орегон е прогресивен град кој вложува време и ресурси за промовирање на еколошки проекти. Додека стапката на возење велосипед во Портланд е околу 7%, релативно ниска во споредба со поголемите европски градови, Портланд заслужува да биде на листата бидејќи е далеку повеќе вело-френдли од другите градови во САД. Системот за споделување на велосипеди во градот, Biketown, располага со 1000 велосипеди на 100 станици низ центарот на градот и неколку околни населби. Системот е многу прифатлив, со цени од 0,08 долари во минута, туристите можат да „веслаат“ низ ексцентричниот центар на градот, па дури и да возат преку мостот Тиликум, најголемиот мост без автомобили во САД.

Токио, Јапонија

Tokyo

Во Јапонија, Кјото често се смета за вело-френдли град во Јапонија, но Токио е во голем напредок пред Летните олимписки игри во 2020 година. Всушност, Јурико Коике, градоначалникот на Токио, посочи дека сака да воспостави велосипеди како примарна форма на транспорт околу густо населеното подрачје во градот и урбаното градско подрачје кое скоро 40 милиони луѓе го нарекуваат дом. Околу 4 милиони од 20 милиони градски жители во Токио сега патуваат со велосипед до нивната локална метро или железничка станица - импресивна бројка што секако ја потврдува неговата репутација. Популарна рута за туристите е да ја следат реката Канда - почнувајќи од Рјогоку, „веслате“ низ Акихабара, Шинџуку и Сугинами, пред да завршите во прекрасниот парк Инокашира.