Потребни состојки:
  • 4 големи црвени домати
  • 4 големи краставици
  • 4 големи зелени пиперки
  • 300г крајво или овчо сирење
  • 1 главица кромид
Начин на подготовка:
Доматите, краставиците и пиперките исецкајте ги на парчиња погодни за припремање на салата и ставете ги во голем сад. Потоа исецкајте ја главицата кромид во вид на полумесечинки, додајте ги во салатата и промешајте. Одозгора изрендајте го сирењето и декорирајте со гранче магдонос.

Со ова јадење ви предлагаме да се напиете домашна жолта ракија од најквалитетното грозје кое вирее во Тиквешијата.

Добар апетит.

Слични статии