Потребни состојки:
  • 500г кисело млеко или кисела павлака
  • 3-4 големи краставици
  • 1 чешне лук (по желба)
  • сол и црн бибер по желба
Начин на подготовка:
Претходно измиените краставици излупете ги и исецкајте ги на ситни коцкички и додајте ги во киселото млеко или павлака во зависност од густината која сакате да ја постигнете. Потоа промешајте добро за да се добие хомогена смеса, додајте го претходно исечканото лукче и зачинете по желба. На крајот сервирајте во чинија наменета за салата и декорирајте со гранче магдонос.

Добар апетит.

Слични статии