Потребни состојки:
 • 150 г путер (растопен)
 • 300 г кадаиф
 • 200 г мелени ореви
 • 100 г суво грозје
 • 1 кора од лимон
 • 1 кора од портокал
 • 1 сок од лимон
 • 350 г шеќер (состојки за сируп)
 • 500 мл вода (состојки за сируп)
 • 1 ванилин шеќер (состојки за сируп)
 • 1 исечкан на крукчиња лимон (состојки за сируп)
Начин на подготовка
Дел од растопениот путер распоредете го во плехот за печење. Наредете дел од кадаифот, посипете со мелени ореви и рендана кора од лимон и портокал. Повторно додадете од растопениот путер и посипете со сувото грозје. Постапката повторете ја се додека не ги потрошите сите состојки. Одозгора сипете сок од лимон и печете 15 минути на 180 степени се додека површинскиот слој не добие златно кафена боја. Во лонец со вода, ставете шеќер, крукчиња свеж лимон, ванилин шеќер и преостанатото суво грозје. Гответе го 10 минути. Испечениот кадаиф прелијте го со сирупот и на површина распоредете ги крукчињата лимон. Кадаифот се сервира ладен.