Потребни состојки:
  • 1 литар млеко
  • 1/2 литар вода
  • 1 шоља ориз
  • 10 големи лажици шеќер
  • 1 паќетче ванила
  • За декорација малку цимет и суво грозје
Начин на подготовка:
Истурете го млекото во тенџере на оган и чекајте додека не зоврие. Откако ќе зоврие намалете ја температурата на која претходно вриело млекото и додајте ја водата. Потоа, додајте го оризот и мешајте повремено за да не ви се залепи смесата за дното на тенџерето. Додајте го и шеќерот, промешајте и исклучете ја загреаната рингла. На крајот истурете ја кесичката ванила. Сутлијашот е готов откако оризот ќе биде добро сварен и омекнат. Послужете го во чинии наменети за сутлијаш или пудинг, а можете да декорирате со цимет и малку суво грозје. Уживајте во овој вкусен десерт!