Потребни состојки:

За тесто
 • 1200 гр брашно
 • 750 мл вода
 • 3-4 лажици масло или маслiново масло
 • 1 голема лажица сол
 • 1 кафено лажиче шеќер
 • 1 коцка свеж квасец
 • 1/2 пакетче пециво
За фил
 • 1 кг свинско месо
 • 1 голема лажица црвен пипер
 • 1 голема лажица сол
За премачкување
 • 150 гр свинска маст
Начин на подготовка:
Најпрво неколку часа пред подготвувањето, а уште поубаво да отстои една вечер се припрема месото. Се сече на поситни коцки-парченца, се соли и зачинува. Убаво се промешува и се остава да ги впие зачините.

Тестото се спрема на следниов начин. Во длабок сад за месење се ставаат сите состојки. Квасецот претходно скиснат се додава во садот и се замесува средно меко тесто кое се остава да стасува околу еден час. Стасаното тесто се размесува уште еднаш и повторно се остава да кисне овој пат пократко време (околу 20-тина мин.). Кога и втор пат е стасано се размесува и се дели на 8 дела. Поделените делови се обликуваат како топчиња и по трет пат се оставаат да киснат. Кога и тие нараснале се обликуваат пастрмајлиите. Врз секоја од нив се ставаат парченца од претхотно приготвеното месо и парченца свинска маст. Се печат 20 мин на 220-250 степени.

Со ова јадење ви предлагаме да се напиете црвено вино од Тиквешијата.

Наздравје.