Потребни состојки:
  • 700г исечкани домати
  • 1 главица кромид исечкана на половинки
  • 1 шоља магданост исечкан на ситни парчиња
  • 3 чешниња лук
  • Половина кафена лажичка сол
  • Четвртина кафена лажичка црн бибер
  • Цеден сок од еден лимон
Начин на приготвување:
Сите состојки ставете ги во блендер и мискирајте околу 10-ина минути додека не се имешаат добро. Сервирајте во длабока чинија за салата на листови зелена салата со кругови домати и гранче магданос. Како додаток можете да приложите чипс, крекери со сирење или крцкаво лепче штотуку извадено од фурна.

Со ова јадење ви предлагаме да се напиете квалитетно црвено вино од Тиквешијата.

Добар апетит.