Потребни состојки:
  • 500г мелено јунешко или мешано месо
  • 150-200г ориз
  • Главица кромид
  • Магданос
  • Маслиново масло
  • 2 големи компири
  • Сол и црн бибер
Начин на подготовка:
Месото иситнете го на коцки и ставете го во загреана тава да се запржи. По желба можете да готвите со друг вид на месо или мешавина од повеќе видови месо (телешко, свинско, пилешко или мелено). Додадете кромид, лук, нане, печурки, црвен бибер и црвена лута пиперка, оставете ги состојките да се запржат околу 5-10 минути додека аромите не се измешаат. Потоа додадете една чаша вода и половина чаша црвено вино и оставете на среден оган да се динста со затворен капак. Во текот на динстањето по потреба додадете уште малку вода. Оставете да се динста 45-50 минути се додека содржината во тавата не се згусне.

Со ова јадење ви предлагаме да се напиете црвено вино од Тиквешијата.

Наздравје.